Curriculum vitae


Renomovaný český tenorista Tomáš Černý je v zahraničí považován za specialistu na český, zejména Dvořákův oratorní repertoár - nahrávka Dvořákova Requiem (ArcoDiva) získala v roce 2011 prestižní japonské ocenění Tokusen. 

Je držitelem ceny Thálie 2000 za hlavní roli v Lehárově Zemi úsměvů a 4 nominací na cenu Thálie za role Laci (Její pastorkyňa - 2006), Jeníka (Prodaná nevěsta - 2008, Josého (Carmen - 2010) a Rinalda (Dvořák - Armida - 2012) a ceny Libuška na festivalu Opera 2005 za ztvárnění Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor.  

Na mistrovských kurzech v roce 2006 navázal spolupráci s prof. Margreet Honig z Amsterdamu. Pěveckou techniku dále zdokonaloval pod vedenim sopranistky Christiny Vasilevy. 

Na operních jevištích ztvárnil mj. tyto role - don José (Bizet - Carmen), Cavaradossi (Puccini - Tosca), Rodolfo (Puccini - La boheme), Pinkerton (Puccini - Madama Butterfly), Lohengrin (Wagner), Radames (Verdi - Aida), Hoffmann (Offenbach – Les Contes d'Hoffmann), Laca (Janáček - Její pastorkyňa), Boris (Janáček – Káťa Kabanová), Princ (Dvořák - Rusalka), Jeník (Smetana - Prodaná nevěsta) ad. 

Umělec se představil koncertnímu publiku od tokijské Oji Hall přes většinu evropských zemí až po Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Vystoupil na prestižních domácích i zahraničních festivalech (Dresdner Musikfestspiele, Milano Musica, Pražské jaro, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim, Gargan Music Festival Kanazawa) i operních scénách (Národní divadlo a Státní opera v Praze, Opernhaus Zürich (Rusalka - Princ), Staatstheater Stuttgart (Jenůfa - Laca), Theater Basel, Komische Oper Berlin, Staatstheater Nürnberg ad.). Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Jiří Kout, Leoš Svárovský, Manfred Honeck, Vladimir Fedosejev, Jacek Kaspszyk, Marc Piollet, Helmuth Rilling nebo Ken-Ichiro Kobayashi.

Galerie

Su Čong - Země úsměvů - Franz Lehár W.A.Mozart - Kouzelná flétna - Tamino

STRÁNKA JE V PROCESU TVORBY

PROTI VŠEM

PRO VŠECHNY 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Název E-mail Zpráva Odeslat